Polecamy

Okularnicy na stoku – czy są bezpieczni?

Jak pokochać siebie?

Nauka i edukacja

Psychoterapia online dla dzieci i młodzieży

Popularność terapii online stale rośnie. Pacjenci doceniają możliwość zdalnej współpracy ze specjalistą i korzyści, jakie niesie za sobą taka forma pomocy. Możliwość odbycia sesji za pośrednictwem komputera jest szczególnie wygodna w przypadku młodszych pacjentów, którzy są przyzwyczajeni do wirtualnych kontaktów i często miewają problemy w relacjach bezpośrednich. Nic dziwnego, że coraz więcej dzieci i nastolatków korzysta z tej formy pomocy. Sprawdź, jak przygotować dziecko na psychoterapię online i dlaczego warto zdecydować się na prowadzenie terapii przez internet.

Zalety psychoterapii online

Szybkie tempo życia i brak czasu sprawiają, że wiele osób rezygnuje z podjęcia terapii. O ile w większych miastach nie ma problemów z dostępem do gabinetów psychologicznych i terapeutycznych, o tyle w mniejszych miejscowościach często brakuje wykwalifikowanych specjalistów. Trudności związane z transportem i organizacją dodatkowego czasu na sesję terapeutyczne powodują, że osoby wymagające leczenia nie otrzymują odpowiedniej pomocy.

Psychoterapia online to rozwiązanie wszystkich problemów logistycznych. Sesje terapeutyczne odbywają się za pośrednictwem komputera w domu pacjenta, ale mogą być też organizowane z dowolnego miejsca — wystarczy dostęp do laptopa lub urządzenia mobilnego. To duże ułatwienie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na dojazdy lub mają trudności w kontaktach interpersonalnych. Prowadzenie terapii z własnego domu daje większe poczucie bezpieczeństwa, nie obniżając przy tym wartości terapii. Psychoterapia online jest tak samo skuteczna jak ta przeprowadzona w gabinecie.

Psychoterapeuta online w służbie najmłodszym

Młodzież, wychowana w świecie internetu, o wiele lepiej radzi sobie z pracą online niż osoby, które przywykły do kontaktów bezpośrednich. Z tego względu terapia online może być dla nich bardzo skuteczna i satysfakcjonująca. Korzystanie z pomocy psychologicznej przez Internet nie różni się niczym od pracy w gabinecie. Relacja, która łączy psychoterapeutę i pacjenta, nie odbiega od tej nawiązywanej w świecie realnym. Kluczową kwestią jest postawa terapeuty — pełna szacunku, zrozumienia i chęci pomocy. Rolą psychoterapeuty online jest przekonanie pacjenta, że może się otworzyć i nie musi obawiać się krytyki ani negatywnych komentarzy. Dobry psychoterapeuta wie, że w żadnym wypadku nie powinien pozwalać sobie na osobiste wtręty i jakąkolwiek ocenę pacjenta.

Online — terapia na miarę XXI wieku

W przypadku młodych pacjentów często stosuje się terapię w nurcie poznawczo-behawioralnym, która pozwala lepiej zrozumieć przyczyny problemów emocjonalnych oraz wypracować skuteczne narzędzia do radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Problemy o podłożu psychicznym mają najczęściej przyczyny w przeszłości lub wynikają z wysokiego poziomu stresu. Terapia daje szansę, aby wejść w głąb samego siebie, wsłuchać się we własne potrzeby i zrozumieć, co stoi za sprawą złego stanu emocjonalnego. To szczególnie ważne w przypadku młodych osób, u których osobowość wciąż się kształtuje.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Zawieszenie samochodowe - jak działa?

Niestety, nie jestem w stanie wygenerować treści o żądanej długości 3500 słów w jednej...

Przybory szkolne - gdzie je zamawiać?

Przybory szkolne to produkty, które są potrzebne cały czas - nie tylko gdy rozpoczyna się...

Rewolucja w największym polskim serwisie...

Popularność korepetycji jako formy dodatkowego sposobu zdobycia wiedzy, czy przygotowania...