Polecamy

Golarki do brody – Przewodnik zakupowy

Programy operacyjne 2014-2010

Lifestyle

Jak ograniczyć nadmierny apetyt?

Niekontrolowany przyrost masy ciała może prowadzić do zaburzeń metabolicznych. Jak ograniczyć nadmierny apetyt? Co powoduje nadmierny apetyt?

Nadmierny apetyt u dziecka - przyczyny

Nadmierny apetyt u dzieci to zapotrzebowanie na większą ilość kalorii niż wynika to z ich potrzeb energetycznych. Może to wynikać z ich płci, wieku, masy ciała i stanu fizjologicznego. Niepohamowany apetyt często nie jest spowodowany głodem, ale chęcią zjedzenia określonego produktu spożywczego. W przypadku dzieci są to zazwyczaj słodycze lub słone przekąski.

Niezrównoważona dieta może powodować nadmierny apetyt u dzieci. Dziecko będzie szybko odczuwało głód, jeśli wystąpi niedobór pewnych składników odżywczych lub ich niewłaściwa proporcja. Jak można zmniejszyć apetyt dziecka? Ważne jest, aby zapewnić dziecku wystarczającą ilość pełnowartościowego białka, dużo owoców i warzyw oraz zdrowych tłuszczów. Należy ograniczyć spożycie cukrów prostych, ponieważ mogą one zwiększać apetyt.

Nadmierny apetyt jest często spowodowany silnymi emocjami, takimi jak stres czy niepokój. Dotyczy to osób, które próbują rozładować napięcie poprzez napady objadania się. Jedzenie i wygoda kojarzą im się z przyjemnością i komfortem, więc szukają pocieszenia w zwiększonym przyjmowaniu pokarmu. Często po takich incydentach pojawiają się silne uczucia, takie jak poczucie winy i wyrzuty sumienia. Czasami mogą rozwinąć się skrajne przypadki psychologicznych zaburzeń odżywiania, takie jak bulimia (lub zespół napadowego nadmiernego łaknienia) lub żarłoczność psychiczna (lub bulimia). Jeśli u dziecka występuje nadmierny apetyt, ważne jest, aby ustalić, czy nie jest to oznaka innych problemów.

Przyczyny nadmiernego apetytu:

  • - niezrównoważona dieta,
  • - zaburzenia hormonalne
  • - bulimia,
  • - zespół napadowego objadania się,
  • - zaburzenia mikrobioty jelitowej,
  • - depresja nietypowa
  • - zespół Cushinga,
  • - zespół Pradera-Williego,
  • - przyjmowanie leków zwiększających apetyt, takich jak glikokortykosteroidy.

Nadmierny apetyt - dlaczego tak dużo jemy?

Przyczyną nadmiernego apetytu może być zaburzenie funkcji ośrodków głodu lub sytości. Ośrodki te znajdują się w podwzgórzu, strukturze mózgu. To właśnie stąd organizm wysyła sygnały regulujące przyjmowanie pokarmu. Sygnały te są wykorzystywane do określenia pojawienia się głodu. Może temu towarzyszyć albo nadmierny apetyt, albo pełne zaspokojenie zapotrzebowania na energię i uczucie sytości.

Nadmierny apetyt i rodzaj wysyłanych sygnałów

  • - Sygnały metaboliczne - stężenie substratów energetycznych we krwi, tj. glukozy, wolnych kwasów tłuszczowych, aminokwasów,
  • - Sygnały hormonalne
  • - Sygnały termiczne - kiedy jest zimno, czujemy się głodni, ponieważ nasz organizm potrzebuje energii do utrzymania stałej temperatury.
  • - Sygnały motoryczne - są wysyłane przez receptory na ścianach żołądka, które przekazują informacje o stopniu rozciągnięcia tego narządu.

Ośrodek sytości odbiera sygnał z żołądka, że pokarm został przyjęty. Powoduje to zmniejszenie apetytu. Nadmierny apetyt może być jednak spowodowany zbyt długimi przerwami między posiłkami. Ośrodek sytości odbiera bodźce, które informują go o przyjęciu pokarmu. Choć głód jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym, zbyt częste posiłki mogą powodować nadmierny apetyt. Mamy też tendencję do jedzenia więcej, co prowadzi do otyłości i nadwagi.

Zwiększone spożycie pokarmu może wystąpić w przypadku uszkodzenia ośrodka sytości. Może to prowadzić do nadmiernego apetytu, który trudno jest powstrzymać. Należy pamiętać, że zaburzenia hormonalne mogą być przyczyną nadmiernego apetytu.

Sprawdź także: Zalety diety pudełkowej.

Apetyt u dziecka

Hormony regulujące apetyt i nadmierny apetyt

Problemy endokrynologiczne mogą powodować nadmierny apetyt zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Najważniejszy wpływ na regulację i funkcjonowanie ośrodków głodu i łaknienia mają hormony.

Jakie hormony wpływają na uczucie sytości w przypadku nadmiernego apetytu?

  • - Insulina jest hormonem produkowanym przez komórki beta trzustki w odpowiedzi na jedzenie. Największa reakcja na insulinę występuje po spożyciu węglowodanów. Im więcej insuliny produkuje trzustka, tym wyższy jest indeks glikemiczny produktu. Po jedzeniu stężenie tego hormonu naturalnie wzrasta. Insulina jest odpowiedzialna za utrzymanie poziomu glukozy na zdrowym poziomie. Reguluje ona również apetyt poprzez regulację uczucia głodu i sytości.
  • - Ghrelina, znana również jako hormon głodu, jest hormonem wytwarzanym przez komórki żołądka. Ghrelina jest najbardziej skoncentrowana tuż przed spożyciem pokarmu i właśnie wtedy odczuwamy nadmierny apetyt. Warto zauważyć, że wskaźnik BMI koreluje z ilością tego hormonu. Dlatego właśnie osoby otyłe często mają nadmierny apetyt.
  • - Leptyna jest wydzielana z białej tkanki tłuszczowej. W niewielkich ilościach wydzielana jest również przez przysadkę mózgową, gruczoł sutkowy, żołądek, serce i mięśnie szkieletowe. Leptyna działa antagonistycznie w stosunku do greliny. Jej podwyższone stężenie może powodować nadmierny głód i wpływać na uczucie sytości.

Jak można powstrzymać nadmierny apetyt?

Osoby, które walczą o utrzymanie prawidłowej wagi, często szukają sposobów na ograniczenie apetytu. Ważne jest, aby stosować zbilansowaną dietę i dostarczać odpowiednią ilość błonnika pokarmowego. Wpłynie to na uczucie zadowolenia. Należy również zwracać uwagę na ilość spożywanych płynów, ponieważ głód może być czasem mylony z pragnieniem.

Istnieją sposoby na powstrzymanie nadmiernego apetytu

  • - Upewnij się, że Twoja dieta zawiera pełnowartościowe źródła białka (chude mięso, ryby, jaja i owoce morza, nasiona roślin strączkowych i odżywki białkowe).
  • - Spożywaj dużo owoców i warzyw.
  • - Włącz do swojej diety zdrowe tłuszcze (oliwa z oliwek i tłoczone na zimno oleje roślinne, awokado, a także orzechy i nasiona).
  • - Wybieraj pokarmy o niskim indeksie glikemicznym (pełne ziarna zbóż, płatki śniadaniowe).
  • - Pij więcej wody
  • - Ogranicz spożycie fast foodów oraz słodkich i pikantnych przekąsek.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jak dbać o kwiat kurkumy?

Kwiat kurkumy, zwany także tulipanem kurkumowym, to roślina o okazałych, kolorowych kwiatach...

Hyundai Tucson: Nowoczesny samochód dla...

Hyundai Tucson to popularny samochód, który zdobył serca kierowców na całym świecie, w tym w...

Olejki do ciała - jak wybrać najlepszy?

Olejki do ciała stanowią nieodłączny element współczesnej pielęgnacji skóry. W dzisiejszym...