Polecamy

Zaręczynowe pierścionki z brylantem - jak wybrać idealny?

Współpraca

Lifestyle

Hipnoza a leczenie alkoholizmu - czy hipnoterapia jest skuteczna?

W związku ze zwiększoną sprzedażą alkoholu rośnie liczba osób, które potrzebują leczenia alkoholizmu. Psychoterapia i farmakologia to najpopularniejsze metody leczenia uzależnień. Jedną z najbardziej wspomagających metod jest hipnoza na alkoholizm. Metoda ta może być stosowana przez osoby uzależnione w miejsce terapii.

Na czym polega hipnoza? W jaki sposób wyglądają sesje? I jaką rolę odgrywa w psychoterapii?

Hipnoterapia może być stosowana w leczeniu uzależnień. Terapia hipnozą polega na wprowadzeniu pacjenta w odmienny stan, dzięki czemu terapeuta może ułatwić wszczepienie w jego mózg niechęci do picia. Hipnoterapia uświadamia osoby uzależnione od alkoholu i pozwala im na wyciąganie racjonalnych wniosków. Jaka jest rola i obowiązki hipnoterapeuty? Wszystko polega na mocy i wpływie sugestii. Słowa mają na celu wzbudzenie niechęci do alkoholu. Ważne jest, aby zmniejszyć chęć picia. W hipnozie ma się utwierdzić przekonanie, że spożywanie alkoholu jest niezdrowe i ma negatywny wpływ na codzienne życie. Łączy się to głównie z zapachem, smakiem i skutkami alkoholizmu jak kac. Specjalista może również zaszczepić w alkoholiku silne poczucie asertywności, dzięki czemu łatwiej będzie mu powiedzieć NIE na prośby innych o wypicie alkoholu. Ponieważ nie każdy jest w stanie odpowiedzieć na hipnoterapię, trudno jest ocenić jej skuteczność.

Czy można połączyć leczenie alkoholizmu i hipnozę?

Trudno jest udowodnić skuteczność tej metody. Hipnoterapia jest skuteczna tylko u 25% osób. Chociaż trans hipnotyczny może być pomocny, nie jest dla każdego. Jest to forma wsparcia psychoterapii. O jej skuteczności nie decyduje poziom uzależnienia, ale także wewnętrzna motywacja pacjenta do zmiany i podatność. Ważny jest również dobór technik hipnotycznych, które są najbardziej odpowiednie dla pacjenta. Na efekty hipnoterapii wpływa wiele czynników zewnętrznych. Sesje mogą być stosowane jako wstępne leczenie, ale nie pomogą w zrozumieniu przyczyn nadużywania alkoholu i nie zapewnią alternatywy dla alkoholu w codziennym życiu. Jeśli metoda jest skuteczna w leczeniu alkoholizmu, pacjent poczuje różnicę po 3 do 5 sesjach. Spotkania odbywają się co 2-4 tygodnie. Sprawdź leczenie alkoholizmu Kielce wchodząc na https://hejos.pl/leczenie-alkoholizmu-kielce/

Terapia indywidualna czy Hipnoza - Który sposób jest lepszy na pokonanie uzależnienia?

Uzależnienie od alkoholu u każdego może rozwijać się w inny sposób. Dlatego leczenie zespołu uzależnienia od alkoholu musi być dostosowane do każdej osoby. Można to zrobić w grupie lub indywidualnie. Terapeuta będzie słuchać historii osoby uzależnionej od alkoholu podczas pierwszej sesji. Mogą one pokonać swój wstyd i lęki. Specjalista pozna konkretne potrzeby pacjenta i motywacje do rozpoczęcia leczenia. Oceni potrzeby pacjenta i określi najlepsze opcje leczenia. Spotkania twarzą w twarz sprzyjają budowaniu zaufania. Osoba uzależniona może dokonywać stopniowych zmian i w przeciwieństwie do hipnozy, która wywiera bezpośredni wpływ, może zmusić ją do zmiany. Leczenie jest skuteczne tylko wtedy, gdy osoba uzależniona jest zmotywowana i zdeterminowana, aby zakończyć swój nałóg.

Hipnoza a leczenie alkoholizmu

Choć nie ma magicznej kuli na alkoholizm, to istnieją skuteczne sposoby jego leczenia.

Może to być maksyma, którą każdy może wykorzystać do pomocy w leczeniu alkoholizmu. Pomimo tego, że nauka i medycyna poczyniły niesamowite postępy i mogą teraz dokonywać niesamowitych przeszczepów i leczyć raka, alkoholizm nadal jest groźnym przeciwnikiem. Można go wyleczyć, ale wtedy zalega w organizmie pacjenta do końca życia. To czyni walkę jeszcze trudniejszą, ponieważ nie można być pewnym, że wygrało się bitwę i wojnę.

Pomimo tego, że w tej dziedzinie dokonano wielu postępów, nie należy o nich zapominać. Jeszcze kilkadziesiąt lat wstecz pomoc osobie chorej była prawie niemożliwa. Wiele zmieniło się od czasu wprowadzenia terapii psychologicznych i spotkań AA. Terapie te próbują zająć się podstawową przyczyną problemu. Chociaż ich skuteczność nie jest policzalna, uważa się je za najskuteczniejsze. Powinna być pierwszą opcją leczenia. Od dawna wiadomo, że synergia jest najlepszą formą leczenia. Oznacza to, że jedno działanie może być uzupełnione przez inne. W leczeniu alkoholizmu powstało wiele ciekawych alternatyw. Możemy wymienić:

  • Esperal - "stary dobry implant" wciąż cieszy się powszechnym uznaniem i niemal natychmiastowymi efektami. Jest dobrym wyborem dla uzupełnienia terapii.
  • Akupunktura - nawet starożytna chińska wiedza medyczna znajduje swoje miejsce w leczeniu alkoholizmu. Jest ona bardziej uzupełnieniem terapii niż leczeniem, ale niektórzy ją uwielbiają.
  • Hipnoza jest formą terapii, którą można porównać do leczenia alkoholizmu. Niektóre źródła twierdzą, że może ona w niektórych przypadkach zakończyć uzależnienie już po kilku sesjach. Chociaż nie jest to idealne rozwiązanie, może czasami działać w niektórych przypadkach.
  • Fitoterapia to leczenie ziołami, które stosuje się przede wszystkim w leczeniu chorób organicznych. Uważa się jednak, że nie ma choroby, na którą nie ma odpowiedniej rośliny. Jest to ciekawa alternatywa, ale należy ją traktować z ostrożnością.

Zanim zaczniesz, skonsultuj się

Głównym problemem jest niemożność znalezienia wiarygodnych źródeł, które mogą potwierdzić lub zdyskredytować skuteczność leczenia alkoholizmu. Dlatego terapeuci zajmujący się tematem leczenia są na niego wyczuleni.

Nie chce uniemożliwiać pacjentom poszukiwania innych opcji. Ważne jest, aby nie traktować takiego leczenia jako leczenia podstawowego. Zanim przyjrzysz się innym opcjom leczenia alkoholizmu, porozmawiaj z terapeutą. Wyjaśnią Ci oni, co oferuje terapia psychologiczna.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Golarki do brody – Przewodnik zakupowy

Golenie brody to sztuka, a kluczowym narzędziem w tej sztuce są profesjonalne golarki. W...

Rowery elektryczne Ecobike - jazda po mieście...

Jazda na rowerze jest wciąż popularna. Każdego dnia miliony ludzi wybierają jednoślady jako...

Ładowanie powerbanku - jak robić to poprawnie?

Power bank może być bardzo przydatnym urządzeniem, które w wielu przypadkach zwiększa komfort...