Polecamy

Co warto wiedzieć o cyklicznych fakturach?

Nie wiesz czy nadajesz się do pracy jako opiekunka osób starszych?...

Biznes i finanse

Dotacje unijne dla nowych firm

Założenie własnej firmy wiążę się z szeregiem kosztów, które zsumowane mogą okazać się zbyt dużym obciążeniem dla początkującego przedsiębiorcy. Istnieją jednak instytucje zajmujące się wspieraniem nowych biznesów, i to nie tylko w formie różnego typu dofinansowań, ale również poprzez podnoszenie kwalifikacji pracowników i poszerzanie posiadanych przez nich umiejętności.

Wsparcie dla nowych firm

Wspomniane organizacje zajmują się rozporządzaniem unijnymi środkami, które zostały przeznaczone na pomoc dla nowych przedsiębiorstw. Najczęściej odbywa się to w ramach złożonych projektów obejmujących proces rekrutacji kandydatów, a następnie udzielenie określonego wsparcia, którym może być doradztwo w zakresie zakładania i prowadzenia firmy czy dostęp do niezbędnej infrastruktury (np. pomieszczeń biurowych, wyposażenia). Możliwe jest również otrzymanie bezzwrotnego dofinansowania, które należy przeznaczyć na pokrycie początkowych kosztów związanych z otwieraniem działalności, w tym także zakup sprzętu i zaopatrzenia.

Szkolenia dla osób szukających pracy

Co więcej, wśród unijnych projektów można znaleźć też takie, które zajmują się rozwojem umiejętności i rozszerzaniem kwalifikacji osób chcących wejść lub powrócić na rynek pracy. Podobnie jak w przypadku przedsiębiorstw, na początku ma miejsce proces selekcji kandydatów, podczas którego brane są pod uwagę różne kryteria, takie jak wiek, płeć czy miejsce zamieszkania. Dzięki temu możliwe jest skupienie się na problemach określonych grup osób i ułatwienie im znalezienia pracy. Dlatego też, ze względu na konkretne cele, jakie przyświecają danym projektom, mogą wziąć w nich udział wyłącznie jednostki spełniające wymagania.  Szukasz pomocy w pozyskaniu dotacji dla nowo założonej firmy? Skorzystaj z doświadczeniach profesjonalistów z A1 Europe >> 

Ubieganie się o środki unijne

Osoby, będące finalnymi beneficjentami dotacji unijnych, są wyłączone z prawa do ubiegania się o nie. Tak więc zarówno przyszli przedsiębiorcy, jak i jednostki zainteresowane aktywizacją zawodową nie mają możliwości bezpośredniego starania się o środki. Jedyny wyjątek stanowią właściciele firm, w szczególności takich, które zajmują się działalnością szkoleniowo-doradczą. Poza nimi, prawo do składania aplikacji mają różnego rodzaju organizacje pozarządowe, np. inkubatory przedsiębiorczości, agencje rozwoju, izby gospodarcze czy zrzeszenia przedsiębiorców. Ich zadaniem jest opracowanie kompleksowych projektów, które pozwolą na pozyskanie środków unijnych.

Zgłaszany projekt musi spełniać określone warunki sprecyzowane dla danego konkursu. Mogą one dotyczyć:

  • osób stanowiących grupę docelową dla projektu (kryteria wieku, płci, niepełnosprawności itd.),
  • form wsparcia, które bezwzględnie muszą zostać udzielone w ramach projektu, oraz rodzajów pomocy, które mogą, ale nie muszą zostać zastosowane (np. dofinansowania, doradztwo, dostęp do sprzętu),
  • okresu czasu potrzebnego na realizację założeń projektu.

Organizacje, którym uda się uzyskać unijne dotacje, przechodzą następnie do realizacji opracowanego przedsięwzięcia. W tym czasie osoby fizyczne mogą w końcu zgłaszać się do uczestnictwa w projekcie, a jeśli spełnią wymagane kryteria, stać się beneficjentem unijnych funduszy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Dzierżawa drukarek w Krakowie — gdzie warto?

Dzierżawa drukarek to coraz popularniejsza opcja dla firm. To rozwiązanie może przynieść...

Biuro Rachunkowe Warszawa

::MainImage:: Przygotowywanie deklaracji VAT, CIT i PIT, opracowywanie sprawozdań finansowych czy...

Zrozumienie pracy doradcy finansowego

Największym wyzwaniem pracy doradcy finansowego jest zarządzanie perspektywami i...