Polecamy

Profesjonalne kosmetyki – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Biuro Rachunkowe Warszawa

Lifestyle

Czym jest rozcieńczalnik i do czego się go stosuje?

Jeżeli za Tobą chociaż jeden domowy remont, z pewnością miałeś już w swoim życiu do czynienia z rozcieńczalnikiem. Poruszymy dzisiaj kwestie z nimi związaną. Dowiesz się, czym różni się rozcieńczalnik od rozpuszczalnika. Dlaczego ludzie stosują te nazwy zamiennie, chociaż nie powinni? Zrozumiesz podstawowe różnice i będziesz wiedział, do czego najlepiej wykorzystywać rozcieńczalnik podczas budowy czy remontu.

Trochę teorii i kilka sposobów na zastosowanie 

Jak sama nazwa na to wskazuje, rozcieńczalnik służy do tego, aby rozcieńczyć inną substancję. Produkt ten ma za zadanie nadać jej właściwą konsystencję, która usprawni pracę podczas remontu. Najbardziej przydatny będzie właśnie do rozcieńczania farb. Nie jest to jednak jedyna funkcja, jaką może pełnić. Będzie pomocny również przy czyszczeniu pędzli oraz innych narzędzi malarskich. Wyczyści zabrudzone pędzle, a Ty będziesz mógł używać ich jeszcze wielokrotnie. Jeżeli potrzebujesz odtłuścić powierzchnię, również warto sięgnąć po rozcieńczalnik. Często malarze, zanim rozpoczną ostateczną pracę, przygotowują przy jego pomocy ściany. W ten sposób mają pewność, że farba na pewno od nich nie odpadnie. 

Tych dwóch produktów nie powinno się mylić

Często nazwy  rozpuszczalnik i rozcieńczalnik stosowane są zamiennie. Niestety takie zamienne stosowanie tych dwóch nazw nie jest poprawne i może wprowadzić niejedną osobę w błąd. Warto znać różnicę pomiędzy obydwoma tymi roztworami. Zacznijmy już od samej nazwy. Rozpuszczalnik ma za zadanie rozpuszczać. Natomiast rozcieńczalnik jedynie zmienić formułę danej substancji, rozcieńczyć ją. Rozpuszczalnik doskonale sprawdzi się do usuwania starej powłoki lakierniczej, natomiast rozcieńczalnik świetnie wpłynie na zmianę lepkości lakieru. Popularne jest stwierdzenie, że każdy rozpuszczalnik jest rozcieńczalnikiem, ale już nie każdy rozcieńczalnik jest rozpuszczalnikiem. Zapamiętaj tę krótką radę, a na pewno nie raz wybawi Cię ona z opresji.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Produkt taki jak rozcieńczalnik dobrze nam posłuży, jeżeli będziemy używać go w bezpieczny sposób. Przy pracy z tego rodzaju roztworem,  warto założyć maseczkę ochronną. Obowiązkowe są także rękawiczki. Jeżeli używamy produktów o silnym, chemicznym zapachu, kluczowe będzie zapewnienie stałego dostępu do świeżego powietrza w miejscu pracy. Opakowania po rozcieńczalniku najlepiej od razu zutylizować i nie przechowywać w nich śrubek czy innych przydasi. Zachowując tych kilka prostych zasad, zapobiegniesz niechcianym skutkom ubocznym. Ponadto wykonasz swoje zadanie szybko i bez większych przeszkód.

Bez niego remont może się nie udać

Jak już wiesz, rozcieńczalnik i rozpuszczalnik to nie to samo. Poznałeś zasady zastosowania każdego z nich. Nie mamy wątpliwości, że bez trudu rozróżnisz, który najlepiej pomoże Ci w drobnych remontach. Nie zapominaj o właściwym przygotowaniu miejsca pracy i dbaniu o swoje bezpieczeństwo. Tylko odpowiednio zabezpieczony fachowiec, może być dobrym fachowcem.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Hyundai Tucson: Nowoczesny samochód dla...

Hyundai Tucson to popularny samochód, który zdobył serca kierowców na całym świecie, w tym w...

Olejki do ciała - jak wybrać najlepszy?

Olejki do ciała stanowią nieodłączny element współczesnej pielęgnacji skóry. W dzisiejszym...

Golarki do brody – Przewodnik zakupowy

Golenie brody to sztuka, a kluczowym narzędziem w tej sztuce są profesjonalne golarki. W...